Црква „Св. Илија“ - Стровија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Стровија 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°33′45.5″N 21°24′24.1″E / 41.562639° N; 21.406694° E / 41.562639; 21.406694Координати: 41°33′45.5″N 21°24′24.1″E / 41.562639° N; 21.406694° E / 41.562639; 21.406694
Населено место Стровија
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија – главна селска црква во селото Стровија.[1] Сместена е во крајниот западен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во XIX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида украсена со три слепи ниши на источната страна. Влезот на црквата се наоѓа на јужната страна и над него има ниша со фреска на Свети Илија. Кон западната страна на храмот е дограден помошен објект. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени камбанаријата и дел од селските гробишта. Камбанаријата е со квадратна основа и се состои од два дела. На секоја страна од долниот дел има по една монофора, додека на секоја страна од горниот дел има по една бифора.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Николовски, Дарко. Иконите од црквата Св. Троица од селото Мождивњак, Крива Паланка (PDF). Патримониум.mk. 7. стр. 195.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]