Долненско-секиречка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Долненско-секиречка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Ивањевци. Парохиски свештеник е ереј Александар Божиновски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Долнени, Браилово, Слепче, Десово, Дреновци, Пешталево, Секирци, Костинци, Долгаец, Рилево, Гостиражни, Стровија, Маргари, Сливје, Зрзе и Црнилиште.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Вознесение Христово“
(главна парохиска црква)
Долнени 1857 Црква „Вознесение Христово“ - Долнени.jpg
Црква „Св. Троица“ Долнени Црква „Св. Троица“ - Долнени.jpg
Црква „Св. Недела“ Браилово XVII-XVIII век Црква „Св. Недела“ - Браилово 3.jpg
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Браилово почеток на XX век Црква „Св. Илија“ - Браилово 5.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Слепче XVII-XVIII век Црква „Св. Ѓорѓи“ - Слепче 6.jpg
Црква „Св. Никола“
(манастирска црква)
Слепче 1672/1673/1674 Црква „Св. Никола“ - Слепче 5.jpg
Црква „Св. Троица“ Десово почеток на XX век Црква „Св. Троица“ - Десово 3.jpg
Црква „Св. Атанасиј“
(манастирска црква)
Дреновци XVII век Црква „Св. Атанасиј“ - Дреновци.jpg
Црква „Св. Теодор Тирон“ Дреновци 1857 Црква „Св. Теодор Тирон“ - Дреновци 5.jpg
Црква „Пресвета Богородица“ Пешталево 1965 Црква „Св. Богородица“ - Пешталево 4.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Секирци 1858 Црква „Св. Атанасиј“ - Секирци 6.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Костинци 1624/1625 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Костинци 6.jpg
Црква „Св. Илија“ Долгаец 1451 Црква „Св. Илија“ - Долгаец 5.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Рилево 1626/1627 Црква „Св. Атанасиј“ - Рилево 5.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Гостиражни Црква „Св. Атанасиј“ - Гостиражни 3.jpg
Црква „Св. Петка“
(манастирска црква)
Гостиражни Црква „Св. Петка“ - Гостиражни 2.jpg
Црква „Св. Илија“ Стровија XIX век Црква „Св. Илија“ - Стровија 4.jpg
Црква „Св. Недела“
(манастирска црква)
Стровија 28 април 1968 Црква „Св. Недела“ - Стровија.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Маргари 1810 Crkva-Bogorodica-Magrari.JPG
Црква „Св. Атанасиј“ Сливје Црква „Св. Атанасиј“ - Сливје 6.jpg
Црква „Св. Никола“ Зрзе 1368/1369 Црква „Св. Никола“ - Зрзе 4.jpg
Црква „Св. Преображение“
(манастирска црква)
Зрзе XIV век Црква „Св. Преображение“ - Зрзе 4.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“
(манастирска црква)
Зрзе XVII век Црква „Св. Петар и Павле“ - Зрзе.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Долненско-секиречка парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 4 февруари 2020.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°25′38.5″N 21°27′14.2″E / 41.427361° СГШ; 21.453944° ИГД / 41.427361; 21.453944