Црква „Св. Атанасиј“ - Ничпур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Ничпур.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба

Карта

Координати 41°44′34″N 20°40′27.8″E / 41.74278° СГШ; 20.674389° ИГД / 41.74278; 20.674389Координати: 41°44′34″N 20°40′27.8″E / 41.74278° СГШ; 20.674389° ИГД / 41.74278; 20.674389
Место Ничпур
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1995
Завршено 1996 (обовена)
Осветување 15 мај 1997
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во горнореканското село Ничпур.[1] Црквата се наоѓа на неколку стотина метри југоисточно од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Според мермерните плочи поставени околу влезната врата, црквата била обновена во периодот 1995-1996, а истата била осветена на 15 мај 1997 година.

Во 2014 година, црквата била ограбена и од неа биле одземени пет икони.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има четириаголна основа со полукружна апсида во задниот дел. Главната влезна врата е сместена од западната страна, а над неа има ниша со малтерисан крст и натпис во него. На јужната страна има споредна врата, над која има ниша со ликот на Свети Атанасиј, а околу неа има две мермерни плочи со податоци за годините на обнова и осветување на црквата. Објектот е изграден од камен и е покриен со лимен кров.

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата има примитивен изглед и се состои од четири железни столбови кои образуваат квадратна основа и се покриени со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 54. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ф., М. и Д., С.. „Украдени икони од црквата „Св. Атанасиј“ во Ничпур“. Макфакс. 3 март 2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]