Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долно Српци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долно Српци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба

Координати 41°10′35.7″N 21°22′01.5″E / 41.176583° СГШ; 21.367083° ИГД / 41.176583; 21.367083Координати: 41°10′35.7″N 21°22′01.5″E / 41.176583° СГШ; 21.367083° ИГД / 41.176583; 21.367083
Место Долно Српци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаилцрква во селото Долно Српци.[1] Црквата се наоѓа во крајниот источен дел од селото, на височина која ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била ограбена ноќта меѓу 31 август и 1 септември 2019 година, кога од неа биле одземени пари и вредни предмети.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна и над него има фреска во лоша состојба на која е прикажан Архангел Михаил. На јужната страна има спореден влез, како и еден прозорец. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта и помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

однадвор, помошниот објект и селсктие гробишта
Царските двери

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 11. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ограбена црквата Св. „Арангел“ во Долно Српци, Битолско“. Фокус. 3 септември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]