Црква „Св. Теодор Тирон“ - Долно Српци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Теодор Тирон
Црква „Св. Теодор Тирон“ - Долно Српци.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба
Координати 41°10′27″N 21°21′58″E / 41.17417° N; 21.36611° E / 41.17417; 21.36611Координати: 41°10′27″N 21°21′58″E / 41.17417° N; 21.36611° E / 41.17417; 21.36611
Населено место Долно Српци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Тирон
Изградба 1871
1926
Завршено 1929
Запалена 2018
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Теодор Тирон (позната и како Свети Тодор) — главна селска црква во селото Долно Српци.[1] Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото и има преовладува во панорамата на селото со својата бела фасада.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Денешната градба била подигната во 1929 година и е една од најголемите и најдобро изградените цркви во областа. Претходно, на истото место се наоѓала помала и постара црква, подигната во 1871 година.[3] До 1946 година, црквата поседувала над 130 декари земја (ниви и ливади), која била поделена на селаните.[2]

До 1912 година, во непосредна близина на црквата се наоѓале и селски гробишта. Денес, главните селски гробишта се наоѓаат во северниот дел на црквата, каде е изградена црквата „Св. Архангел Михаил“.[2]

Црквата доживеала обнова во текот на 2010 година.[4]

Во 2018 година, црквата била погодена од гром, при што биле искршени прозорците и изгорела електричната инсталација.[5] Исто така напукнале делови од објектот, потемнеле ѕидовите во внатрешноста, а испаѓале и се искршиле и дел од лустерите во црквата.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Храмот е доста голем и убав, еден од најуредените во околината.[2]

Фасадата на храмот пред ударот на гром била розева, а по обновата во 2019 година, црквата добила бела фасада.

Галерија[уреди | уреди извор]

Останати објекти
Црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 331.
  3. Bojchevski, Design by Angela Hristovska, Developed by Dijana Manchevska and Jovan. „Мој Роден Крај“. www.mojrodenkraj.com.mk. Посетено на 2019-08-30.
  4. „ГРОМ УДРИ ВО ЦРКВАТА ВО СЕЛО ДОЛНО СРПЦИ И ЈА ОШТЕТИ“. Сакам Да Кажам. 2018-08-27. Посетено на 2019-08-30.
  5. „Гром удри во црква во Долно Српци“. Сител Телевизија. Посетено на 2019-08-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]