Црква „Св. Ѓорѓи“ - Беловодица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба

Карта

Координати 41°20′26.5″N 21°41′23.2″E / 41.340694° СГШ; 21.689778° ИГД / 41.340694; 21.689778Координати: 41°20′26.5″N 21°41′23.2″E / 41.340694° СГШ; 21.689778° ИГД / 41.340694; 21.689778
Место Беловодица
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Осветување 27 јули 1980
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — манастирска црква на Беловодичкиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 27 јули 1980 година од страна на тогашниот Митрополит Повардарски г. Гаврил, кој во тоа време бил Прилепско-битолски црковен управител.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен од западната страна, на која е доградена натстрешница поддржана на два столба. На северната и јужната страна има по два квадратни прозорци. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди. Камбанаријата е сместена во близина на влезот од црквата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 20. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Манастир „Свети Георгиј“, село Беловодица“. OldPrilep. 31 декември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]