Параклис „Св. Ѓорѓи“ - Беловодица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Параклис „Св. Ѓорѓи“ - Беловодица.jpg

Поглед на параклисот

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба
Координати 41°21′45.1″N 21°41′45.6″E / 41.362528° N; 21.696000° E / 41.362528; 21.696000Координати: 41°21′45.1″N 21°41′45.6″E / 41.362528° N; 21.696000° E / 41.362528; 21.696000
Населено место Беловодица
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Осветување 9 декември 1999
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — параклис во близина на селото Беловодица. Сместен е непосредно покрај магистралниот пат Прилеп-Градско, на местото каде што се исклучува патот кој води кон селото.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Параклисот бил изграден по иницијатива на семејството Гулески од Прилеп, што е наведено во посветата насликана на еден од внатрешните ѕидови. Тој бил осветен на 9 декември 1999 година од страна на протереј-ставрофорот Петре Ристески со благослов на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Параклисот има правоаголна основа, изграден е од камени тули и е покриен со кров од ќерамиди. Внатрешноста е живописана, а меѓу фреските се издвојуваат оние на Исус, Свети Ѓорѓи, Богородица со Исус и Света Петка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]