Беловодички манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беловодички манастир
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеБеловодички манастир
Други имињаМанастир „Св. Ѓорѓи“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Георги
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Ѓорѓи“
Личности
Место
Местово близина на Беловодица, Општина Прилеп Македонија Македонија
Координати41°20′25.7″N 21°41′23″E / 41.340472° N; 21.68972° E / 41.340472; 21.68972Координати: 41°20′25.7″N 21°41′23″E / 41.340472° N; 21.68972° E / 41.340472; 21.68972
Видливи остатоцицрква, придружни објекти, метален крст
Отворен за јавностда
Други информации(Плетварско-беловодичка парохија)

Беловодички манастирманастир во областа Раец, во средишниот дел на Македонија. Манастирот се наоѓа на падините на планината Дрен, во близина на селото Беловодица.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот е изграден во втората половина на 20 век.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат манастирската црква, метален крст и неколку придружни објекти.

Црква „Св. Ѓорѓи“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Ѓорѓи“ - Беловодица.

Црквата била осветена на 27 јули 1980 година.[1] Градбата има правоаголна основа со полукружна апсида на источниот ѕид.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]