Црква „Пресвета Богородица“ - Пешталево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Пресвета Богородица
Црква „Св. Богородица“ - Пешталево 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°27′56.2″N 21°23′56.4″E / 41.465611° N; 21.399000° E / 41.465611; 21.399000Координати: 41°27′56.2″N 21°23′56.4″E / 41.465611° N; 21.399000° E / 41.465611; 21.399000
Населено место Пешталево
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1965
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Пресвета Богородица – главна и единствена селска црква во селото Пешталево.[1] Сместена е во крајниот северозападен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1965 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и спореден влез на јужната страна. Објектот во целост е варосан и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има две камбанарии, два помошни објекти, а во него се сместени и христијанските селски гробишта. Првата камбанарија е прилепена до западната страна на црквата и се издига над просторот пред главниот влез. Таа има квадратна основа и се состои од три дела. На целиот простор од западната страна на средниот дел има фреска на којашто е претставена Богородица со Исус. На секоја страна од горниот дел на камбанаријата има по една монофора. Покриена е со пирамидален кров од ќерамиди над кој има метален крст на кој е испишано името на црквата. Втората камбанарија е одделна и се наоѓа непосредно до помалиот помошен објект. Таа е со квадратна основа и се состои од два дела. Во долниот дел од западната страна се наоѓа влезната врата, а горниот дел е отворен од сите четири страни. Покриена е со пирамидален лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црква „Пресвета Богородица“, село Пешталево“. OldPrilep. 26 јануари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]