Црква „Вознесение Христово“ - Владимирово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Викиекспедиција Малешевија (181).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°42′40.2″N 22°47′36.6″E / 41.711167° СГШ; 22.793500° ИГД / 41.711167; 22.793500Координати: 41°42′40.2″N 22°47′36.6″E / 41.711167° СГШ; 22.793500° ИГД / 41.711167; 22.793500
Нас. место Владимирово
Општина Берово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1840
Завршено 1846
Осветување 1842
Изгорена 1 ноември 2014
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во малешевското село Владимирово, Општина Берово.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Градбата била започната во 1840 година, била осветена во 1842 година, а завршена во 1846. Во минатото, црквата служела и како училиште и полициска станица. Во црквата е откриен „Летопис на црквата на Св. Вознесение Христово“, како и книга на приходи, расходи и инвентар, каде се забележани детали за градбата, инвентарот, градењето на новата училишна зграда, направените трошоци.[2]

Пожар[уреди | уреди извор]

Црквата потполно изгорела на 1 ноември 2014 година. Официјално, причините за пожарот (кој избувнал околу 10 часот наутро) не се познати, но се претпоставува дека пожарот се проширил од свеќникот во непосредна близина на олтарот.[3] Од црквата останале само камените ѕидови, крстилницата и камбанаријата, а внатрешноста била целосно уништена, заедно со старите и вредни икони.[4] По пожарот, повеќе истакнати жители по потекло од селото дале парични придонеси за обнова на црквата, како: Благоја Ханџиски, Снежана и Љубчо Георгиевски, Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“ итн.[5]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата е трикорабна црква со полукружна апсида. Посебен впечаток во црквата оставаат десетте дабови столбови, кои со секира се оформени во шестострани правилни призми.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконите на иконостасот се работени на Света Гора и се подарок на месното население.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Илиевска-Арсова, Весна (2011). „Пијанец-Малеш, изобилство од сонце и насмевки!“ (PDF). Штип: Центар за развој на Источен плански регион. стр. 34. Посетено на 8 март 2017.
  3. „Изгоре црквата „Вознесение Христово" во Владимирово“. Дневник. МПМ Македонија. 1 ноември 2014. Посетено на 1 ноември 2014.
  4. „Пеплосан и непроценливиот иконостас од Света Гора“, Дневник, година XVIII, број 5607, понеделник, 3 ноември 2014, стр. 16.
  5. „Се собираат донации за обнова на изгорениот храм Св. Спас“, Дневник, година XVIII, број 5610, четврток, 6 ноември 2014, стр. 18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]