Црква „Св. Илија“ - Владимирово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Владимирово.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°42′37.6″N 22°47′45.8″E / 41.710444° СГШ; 22.796056° ИГД / 41.710444; 22.796056Координати: 41°42′37.6″N 22°47′45.8″E / 41.710444° СГШ; 22.796056° ИГД / 41.710444; 22.796056
Населено место Владимирово
Општина Берово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено 2005
Архитектонски опис

Свети Илија — новоизградена селска црква во малешевското село Владимирово. Сместена е на полјана во крајниот источен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 2005 година. Во неа се извршувале главните религиски обреди во периодот кога опожарената црква „Вознесение Христово“ се обновувала.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува крсто-куполен храм. Куполата има осумаголна основа и е изградена од тули, а на секоја од страните има монофора. Покриена е со пирамидален кров над кој има крст. Црквата е изградена од тули и на нејзините ѕидови има повеќе ланцетни прозорци. Пред влезот на црквата и непосредно од десната страна има натстрешница.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]