Црква Света Маргарета Антиохиска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вестминстерска палата, Црква Св. Маргарета Антиохиска*
Светско наследство на УНЕСКО

Црква Света Маргарета Антиохиска
Држава Flag of the United Kingdom.svg Обединето Кралство
Тип
Критериуми i, ii, iv
Навод 426
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1987  (11th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.


Англиканската црква Света Маргарета Антиохиска, е катедрала која се наоѓа во близина на Вестминстерската катедрала во реонот Вестминстер, Лондон, Обединето Кралство. Посветена е на Света Маргарета Антиохиска.

Градбата е вклучена во списокот на УНЕСКО.