Црква Свети Августин (Вестминстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Августин
St Augustine Church
St Augustine's Kilburn5.jpg
Основни податоци
Место Вестминстер, Лондон
Координати Обединето Кралство
Религија Црква на Англија
Држава Обединето Кралство
Архитектонски опис
Архитект Ричард Кар Киркпатрик
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Завршено 1880
Карактеристики

Црквата Свети Августин (англиски: St Augustine's, Kilburn) е англиканска црква која се наоѓа во Килбурн, Лондон, Англија[1]. Поради својата големина и раскошна архитектура, понекогаш оваа црква се нарекува и “Катедрала на северен Лондон“, и покрај тоа што црквата не претставува црковен храм.

Христијанскиот храм бил основан од страна на Ричард Кар Киркпатрик во 1870 година. Основата на црквата и нејзиното осветување било во 1880 година, но самата кула била изградена во периодот од 1897-1898 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Although in the Kilburn area, the church is located just within the boundaries of the City of Westminster - see map for exact location