Црква на сите Светци (Вестминстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква на сите Светци
All Saints, Margaret Street
Butterfield All Saints Margaret Street detail dusk.jpg
Основни податоци
Место Вестминстер, Лондон
Координати Обединето Кралство
Религија Црква на Англија
Држава Обединето Кралство
Архитектонски опис
Архитект Вилијам Батерфилд
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Завршено 1859
Карактеристики

Црквата на сите Светци (англиски: All Saints church ) е англиканска црква која се наоѓа во Вестминстер, Лондон, Англија. Црквата била изградена во 1859 година, а како главен архитект бил избран Вилијам Батерфилд. Црквата била изградена во неоготски стил. Црквата се наоѓа на северната страна од Маргарет Стрит, во близина на Оксфорд Стрит[1].

Наводи[уреди | уреди извор]