Црква на сите Светци (Вестминстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на сите Светци
All Saints, Margaret Street
Butterfield All Saints Margaret Street detail dusk.jpg
Основни податоци
МестоВестминстер, Лондон
КоординатиОбединето Кралство
ПрипадностЦрква на Англија
Архитектонски опис
Архитект(и)Вилијам Батерфилд
Завршен1859

Црквата на сите Светци (англиски: All Saints church ) е англиканска црква која се наоѓа во Вестминстер, Лондон, Англија. Црквата била изградена во 1859 година, а како главен архитект бил избран Вилијам Батерфилд. Црквата била изградена во неоготски стил. Црквата се наоѓа на северната страна од Маргарет Стрит, во близина на Оксфорд Стрит[1].

Наводи[уреди | уреди извор]