Хот-дог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хот-дог со сенф

Хот-дог (англиски: Hot dog, буквално: Жешко куче) — вкусно јадење направено од пржена или варена виршла, која се служи на исечено лепче.[1] Изразот „хот-дог“ може да значи и самата виршла, а често се прави со виенска виршла или франкфуртер. Имињата на овие виршли обично го опишуваат целото јадење. Некои луѓе сакаат малку да се техничарат и да го сметаат хот-догот како еден вид сендвич. Низ светот луѓето подготвуваат и зачинуваат хот-догови на различни начини. Можете да додадете секакви вкусни работи, како сенф, кечап, мајонез, и разни сосови.[2] А да не заборавиме и на вкусните додатоци, како кромид, кисела зелка, халапењо, чили, рендано сирење, зелкова салата, сланина и маслинки. Хот-договите исто така доаѓаат во различни облици, како похуван хот-дог (корн-дог) и кифли со виршли. Постојат дури и посебни настани и традиции поврзани со хот-договите, како што се Нејтановиот натпревар за јадење хот-догови и Oscar Mayer Wienermobile.[3]

Хот-договите имаат интересна приказна. По потекло од Германија, овие виршли станале навистина популарни во САД. Почнале како улична храна од работничката класа, се продавале по штандови и колички. Со текот на времето, хот-догот станал силно поврзан со бејзболот и американската култура. Иако е особено поврзан со Њујорк и неговата сцена со храна, хот-догот се раширил низ САД во текот на XX век. Луѓето во различни области почнале да го подготвуваат на свој начин, со што станал значаен дел од различните регионални кујни. На пример, во Чикаго, хот-договите станале суштински дел од уличната кујна. Така, хот-догот не само што отпатувал од Германија во САД, туку и се одомаќинил низ целата земја, додавајќи вкусен шмек на различните регионални вкусови. Хот-догот е популарен и во Македонија.[4][5][6]

Хот-догот како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Anniversary of Hot Dog, Bun“ (PDF). Binghamton (NY) Sunday Press. 29 November 1964. стр. 10D. Архивирано (PDF) од изворникот 18 June 2022. Посетено на 17 June 2013.
  2. Lavin, Cheryl (24 September 1980). „Hot dog! 2 mustard moguls who relish their work“. Chicago Tribune. стр. E1.
  3. Zwilling, Leonard (27 September 1988). „Trail of Hot Dog Leads Back to 1880s“. New York Times. стр. A34. Архивирано од изворникот 21 June 2022. Посетено на 17 June 2013.
  4. Hauck-Lawson, Annie; Deutsch, Jonathan (2013). Gastropolis: Food and New York City. Columbia University Press. ISBN 9780231510066. Архивирано од изворникот 2023-07-03. Посетено на 2020-10-18.
  5. Mercuri, Becky (2007). The Great American Hot Dog Book: Recipes and Side Dishes from Across America. Gibbs Smith. ISBN 9781423600220. Архивирано од изворникот 2023-07-03. Посетено на 2020-10-18.
  6. Kraig, Bruce; Carroll, Patty (2012). Man Bites Dog: Hot Dog Culture in America. AltaMira Press. ISBN 9780759120747. Архивирано од изворникот 2023-07-03. Посетено на 2020-10-18.
  7. Оливера Ќорвезироска, Престапни години (прозен календар). Скопје: Бегемот, 2021, стр. 46-47.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]