Прејди на содржината

Сос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мешање сос.

Во готвење, сос е течен, крем, или полуцврста храна служена на, или се користи во подготовка на други јадења. Обично не се консумира само сос; тие додаваат вкус, влажност, и визуелна желба до друго јадење. Сос е француски збор и е преземен од латинскиот салса, што значи солени. Веројатно најстар запишан европски сос е „гарум“, рибениот сос користен од страна на Старите Грци; додека „дубанџианг“, кинескиот паста од соја и грав се споменува во Обредите на Жоу во 3 век пред нашата ера.

Сосовите имаат потреба од течна компонента, но некои сосови (на пример, pico de gallo salsa или chutney) може да содржат повеќе цврсти компоненти од течноста. Сосови се суштински елемент во кујните ширум светот.

Сосови може да се користат за слатки или солени јадења. Тие можат да бидат подготвени и служени ладни како мајонез, подготвени студени, но служени млаки како песто, варени и служени топло како bechamel варени и служени ладно како сос од јаболко. Сосовите може да бидат свежо подготвени од готвачот, особено во рестораните, но денес многу сосови се продаваат пакувани и спакувани како сос од Вустершир сос, ХП сос, кечап со сос од соја или pewfilla. Сосови за салата се нарекуваат салатско облекување. Сосот направен со деградација на садот се вика тавен сос.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Peterson, James (1998). Sauces. John Wiley & Sons. ISBN 0-471-29275-3.
  • Sokolov, Raymond (1976). The Saucier's Apprentice. Knopf. ISBN 0-394-48920-9.
  • McGee, Harold (1984). On Food and Cooking. Macmillan. ISBN 0-02-034621-2.
  • McGee, Harold (1990). The Curious Cook. Macmillan. ISBN 0-86547-452-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: