Хлорометан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хлорометан
Methyl Chloride.svg
Chloromethane-3D-vdW.png
Назнаки
74-87-3 X mark.svgН
ChEBI CHEBI:36014
EC број 200-817-4
Jmol-3D слики Слика
PubChem 6327
RTECS број PA6300000
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Colorless gas with a faint sweet odor
Густина 2.22 кг/м3 (0 °C)
Точка на топење
Точка на вриење
5.325 g/l
log P 0.91
Парен притисок 490 kPa (20 °C)
Структура
Геометрија на молекулата Tetrahedral
Штетност
EU класификација Extremely flammable (F+), Harmful (Xn), Carc. Cat. 3
R-фрази R10, R40, R48/20
S-фрази (застарено) S9, S16, S33
NFPA 704
NFPA 704.svg
4
2
0
 
Температура на запалување -46 °C
Температура на самозапалување 625 °C
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Хлорометан е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]