Хинди Зара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хинди Зара
Зара на џез фестивал во Ница (2010)
Биографски податоци
Родено имеЗара Хинди
Роден(а)20 јануари 1979 год.
Хурибга, Мароко
Жанровиберберска музика, поп, соул, џез, народна музика, блуз, етно музика
ЗанимањаМузичар
ИнструментиВокал
Период на активност2009- денес
Мреж. местоhindi-zahra.com

Хинди Зара (берберски: ⵀⵉⵏⴷⵉ ⵣⴰⵀⵕⴰ, родена на 20 јануари 1979 година[1] во Хурибга, Мароко) е франко-мароканска пејачка[2] и актерка. За сценско име, таа едноставно го зела своето име.[3] Нејзините песни се претежно на англиски јазик, но некои стихови како во песната "Имик Си Мик" се на берберски јазик.

Под влијание била на пејачи како Чеика Римити.[4] Хинди Зара ја споредуваат со Бет Гибонс пејачката на Портисхед, Ману Чао, Били Холидеј, Пети Смит, и Нора Џонс.

Кариера[уреди | уреди извор]

Зара била израсната од својата мајка, Мароканка, танчерка и актерка, во Хурибга, Мароко. На возраст од петнаесет години, таа го напуштила училиштето и се преселила во Париз за да живее со нејзиниот татко, кој бил војник. На 18 годишна возраст работела во Лувр.[4]

До 2005 година, таа напишала околу 50 песни од кои неколку за првпат биле објавени на „ЕП Хинди Зара“ во 2009 година, а единаесет песни биле снимени на нејзиниот прв албум кој бил издаден во јануари 2010 година. Видеото за песната Убаво танго било направено од страна на францускиот режисер Тони Гатлиф.[5] Песната Стани била избрана за комерцијалната кампања на Вестерн Јунион. Во ноември 2010 година, Хинди Зара освоила награда за најдобар албум.[6] Во февруари 2011 година, таа освоила награда за најдобар музички албум во светот.[7]

Во април 2015 бил објавен нејзиниот втор студиски албум „Татковина“.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Албум Најдобра позиција Сертификација
БЕЛ
(Ис)

[8]

БЕЛ
(Wa)

[9]

FR

[10]

SWE

[11]

SWI

[12]

2010 Рачно изработени 22 35 17 29 58
 2015 Татковина 64 68 27  –  –
 • 2011: Рачно изработени Делукс Издание (со необјавени песни)

EPs[уреди | уреди извор]

 • 2009: Хинди Зара (ЕП)
 • 2011: До Следното Патување (ЕП)

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Еден Најдобра позиција Албум
БЕЛ
(Wa)
FR GER
2010 "Убаво танго" 9*


 – 85 Рачно изработени
До 2015 "Било која приказна"  – 88  – Татковина
Друго
 • 2010: "Stand Up"
 • 2010: "Imik Si Mik"
 • 2011: "Фасцинација"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ammour, Idi (27 April 2015). „La douceur de l'Orient aux inflexions des touaregs et de la langue berbère: Homeland, le nouvel album de Hindi Zahra“ (француски). Algiers: djazairess.com. Посетено на 28 April 2015.
 2. „Hindi Zahra - Music for the Soul“. EFI-News.com. 21 September 2011. Архивирано од изворникот на 13 December 2011. Посетено на 25 October 2011.
 3. „Hindi Zahra: If music be a tree“. Thedailynewsegypt.com. 24 June 2010. Посетено на 1 May 2011.
 4. 4,0 4,1 „Hindi Zahra biography“. Hindi-zahra.com. 23 March 2011. Архивирано од изворникот на 11 July 2011. Посетено на 1 May 2011.
 5. „Hindi Zahra, une voix nomade entre Orient et Occident“. Leparisien.fr. 22 May 2010. Посетено на 1 May 2011.
 6. Par PHILIPPE BROCHEN. „Hindi Zahra, prix Constantin 2010“. Next.liberation.fr. Посетено на 1 May 2011.
 7. „Les Victoires de la musique de 2011 (The 2011 Music's Victories)“. Transparent.com. 11 February 2011. Посетено на 1 May 2011.
 8. „Hindi Zahra discography“. ultratop.be/nl/. Hung Medien. Посетено на 28 April 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 9. „Hindi Zahra discography“. ultratop.be/fr/. Hung Medien. Посетено на 28 April 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 10. „Hindi Zahra discography“. lescharts.com. Hung Medien. Посетено на 28 April 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 11. „Hindi Zahra discography“. swedishcharts.com. Hung Medien. Посетено на 28 April 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 12. „Hindi Zahra discography“. hitparade.ch. Hung Medien. Посетено на 28 April 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]