Portishead

Од Википедија — слободната енциклопедија
Portishead
Portishead
Животописни податоци
ПотеклоБристол, Англија
ЖанровиТрип хоп
Период на активност1991 - сега
ИздавачиIsland Records (1991-2009)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Членови
Beth Gibbons
Geoff Barrow
Adrian Utley

Portishead е Англиски трип-хоп бенд, формиран во 1991 година во Бристол, од страна на тројцата сегашни членови: Geoff Barrow, Beth Gibbons и Adrian Utley. Именуван е според град оддалечен 13 километри западно од Бристол.
Нивниот прв албум Dummy беше издаден во 1994 година и достигна огромен успех во САД и Европа, каде што продале повеќе од 150.000 копии, пред да направат турнеја.

Историја[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

  • Dummy – 1994
  • Portishead – 1997
  • Third – 2008

Концертни албуми[уреди | уреди извор]

  • Roseland NYC Live – 1998

Надворешни врски[уреди | уреди извор]