Хенкарлос Канела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хенкарлос Канела
Роден(а) Џан Карлос Канела
21 Април, 1988
Мајами, САД
Занимање Актер, Пејач, Музичар
Активен период 2000–денес
Сопружник Габи Еспино (m. 2010–денес; 1 дете)

Хенкарлос (Џенкарлос/Џанкарлос) Канела (21 април 1988) е кубанско-американски музичар и глумец. Познат е по улогите во Дијабло и Моето срце инсистира

Телевизија[уреди | уреди извор]

Телевизија
Година Серија Улога
2007/2008 Туѓи гревови Фреди Торез
2008/2009 Дона Барбара Асдрубал
2009/2010 Дијабло Анхел Салвадор/Салвадор Домингез
2011 Моето срце инсистира Андрес Сантакруз/Андрес Суарез
2013 Забранета страст Бруно Хуртадо