Забранета страст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Забранета страст
Жанр теленовела
Создадена од Еџе Јоренџ и Мелек Генчокглу
Улоги Хенкарлос Канела
Карла Спеар <br Ребека Џонс
Роберто Вандер
Земја на потекло САД
Првичен јазик шпански
Бр. на епизоди 40-45 минути
Продукција
Извршен продуцент(и) Vicente Albaraccin
Времетраење -
Прикажување
Првична мрежа Телемундо
Првично прикажување 22 јануари 2013
Мрежна страница msnlatino.telemundo.com/novelas/Pasion Prohibida

Забранета страст (шпански: Pasión Prohibida) е теленовела од 2013 година од Телемундо. Серијата е снимана во текот на 2012 година, а започна со емитување на 22 јануари 2013 година. Како главни протагонисти во сеирјата се јавуваат Хенкарлос Канела и Моника Спеар. Теленовелата е римејк на турската серија Aşk-ı Memnu од Еџе Јоренџ и Мелек Генчокглу.

Содржина[уреди | уреди извор]

Бјанка е заслепена од омраза кон нејзината мајка Флавиа, која ја обвинува за ненадејната смрт на нејзиниот татко. Бјанка се венчава со Ариел, стар и богат вдовец, на кој му фрлила око и Флавиа, трагајќи по богатство. И покрај љубезноста на Ариел и чувтсвата спрема Бјанка, таа не е среќна со него. Кога ќе ја открие скриената вистина, сфаќа дека неосновано ја започнала осветата и се обидува својата среќа да ја најде кај Фернандо. Но, се случува нешто неочекувано, кај Бјанка се будат силни чувства на страст и љубов кон Бруно, млад и атрактивен внук на нејзиниот сопруг Ариел. Животот на Бруно се претвора во една тешка борба да направи избор меѓу љубовта на Бјанка и лојалноста кон Ариел, кого го чувствува како татко. Бјанка и Бруно се впуштаат во една страствена, но забранета љубов, која ќе ја направи Бјанка жртва на играта која самата ја започна.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Моника Спир Бјанка Сантијана
Хенкарлос Канела Бруно Хуртадо
Ребека Џонс Флавиа Сантијана
Роберто Вандер Ариел Пиамонте
Мерцедес Молто Дениз Лефевр
Сабрина Сеара Пенелопе Сантијана
Кармен Ауб Нина Пиамонте
Присила Пералес Елиана Рамирез
Рубен Моралес Саломон Барера
Марисела Гонзалес Франциска Пиамонте
Хенри Зака Гиљермо Аредондо

Надворешни линкови[уреди | уреди извор]