Хаубица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германска хаубица до 1945 г. Калибар 15 см

Хаубица[1][2] — големо артилериско орудие што пука со избувливи гранати на долги растојанија. Тоа е еден вид артилерија користена од војската со столетија.[3] Хаубицата има долга цевка каде оди гранатата. Кога гранатата е наполнета и орудието е испукано, избувливиот барут се пали во внатрешноста на цевката. Ова создава моќна сила што ја придвижува гранатата надвор од цевката и кон целта. Се користат во војни за да погодат цели што се далеку, како непријателски трупи или возила. Често се поставуваат на тркала за да можат лесно да се движат наоколу и да се насочуваат во различни насоки.[4]

Хаубиците биле користени во многу војни низ историјата и сѐ уште се користат од војските денес поради нивната ефикасност во борбите на големи далечини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „хаубица“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „хаубица“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Tucker, Spencer (2015). Instruments of war : weapons and technologies that have changed history. Santa Barbara, CA. стр. 62. ISBN 978-1-4408-3654-1.
  4. „Howitzer | gunnery | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2024-02-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]