Харви Менсфилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Харви Клафлин Менсфилд (роден 1932) е професор на Универзитетот Харвард, каде што предава од 1962 година, соработник во Националниот хуманистички центар. Го доби Националниот хуманистички медал во 2004 година и одржа предавање во Џеферсон, во 2007 година. Тој е познат по своите генерално конзервативни ставови по разни политички прашања, кои ги преставил во своите дела.

Менсфилд е преведувач на голем број на политички филозофи како што се Аристотел, Едмунд Берк, Николо Макијавели, Алексис де Токвил, и Томас Хобс, автор е на голем број дела како што е Manliness (Машки црти), 2006. Во едно свое интервју, Менсфилд истакнал дека врз неговата политичка филозофија извршил Лео Штраус [1].

Меѓу неговите најпознати поранешни студенти се: Андреј Суливан [2]; Алан Киз; Роберт Крајнак; Џон Гибонс, Вилијам Кристол; Натан Тарков; Клифорд Орвин; Марк Блиц; Пол Кантор; Делба Винтроп; Марк Lilla; Артур Мелзер; Џери Вејнергер; Френсис Фукујама, Шен Тонг и Џејмс Кесер.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. See, e.g., Josh Harlan and Christopher Kagay, "Harvey C. Mansfield, Jr.: The Question of Conservatism", interview, Harvard Review of Philosophy 3 (1993), accessed June 2, 2007. [Restricted access?] Cf. cached HTML version, "The Question of Conservatism", accessed June 17, 2007. (18 pages.)
  2. Andrew Sullivan, "Daily Express: Provocations", The New Republic Online (NRO only; blog), January 19, 2005. (Subscription required for full access.) Cf. Contributing Editor, Andrew Sullivan biography at The New Republic.