Машки црти

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Manliness)
Прејди на: содржини, барај
Машки црти  
Manliness2006.jpg
Автор Харви Менсфилд
Наслов на
оригиналот
Manliness
Земја САД
Јазик англиски
Жанр(ови) Филозофија
Издавач Yale University Press
Издадена 2006
Страници 288

Manliness е книга од Харви Менсфилд првпат објавена од страна на Yale University Press во 2006 година. Менсфилд е професор на Универзитетот Харвард. Во оваа книга, поимот manliness, Менсфилд го дефинира како "самодоверба во ситуација на ризик" и истакнува дека оваа особина е потценета во западното општество.

Тој сугерира дека оваа особина е почеста кај мажите отколку кај жените, но жени не се строго исклучении и ја дава како пример Маргарет Тачер. Тој, исто така укажува дека оваа особина има "добри и лоши" црти. Неговата главна поента е дека половата неутрална идеологија ги негира реалните полови специфични квалитети на штета на општеството.

Критика[уреди | уреди извор]

Научни осврти[уреди | уреди извор]

  • Barry F. Cooper. The Review of Politics 69 (2007): 471–474.
  • Douglas Henry. The Review of Politics 69 (2007): 469–471.
  • Lasch, LC. Perspectives on Political Science 35 (2006): 103–118.
  • Newart, Tatia. Women's Studies 35 (2006): 693–696.
  • Anne Norton. Perspectives on Politics 4 (2006): 759–761.
  • Ramachandran, Gowri. Yale Journal of Law & Feminism 19 (2007): 201–220.
  • Jensen, Robert. Sexuality Research & Social Policy 3 (2006): 98–100.

Публицистика[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]