Ханка Белицка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ханка Белицка
HankaBielicka.jpg
Роден9 ноември 1915(1915-11-09)
Коновка, Руска Империја (денешна Украина)
Починал9 март 2006(2006-03-09) (возр. 90)
Варшава, Полска
НационалностПолска Полка
ПолињаГлумица, пејачка

Ана Вероника Белицка (полски: Anna Weronika Bielicka, 9 ноември 19159 март 2006) била полска пејачка и глумица која била позната под името Хана и приврзаната скратеница Ханка.

Живот[уреди | уреди извор]

Белицка се родила во Коновка близу Полтава (тогаш дел од Руската Империја, сега Украина) и почнала да глуми во филмови и на сцена во 1940-тите. Таа исто така имала настапи и на полски радио и телевизиски програми и била третирана со голема љубов од страна на полската публика.

Белицка починала од природна смрт во Варшава, на деведесет годишна возраст. Нејзиниот последен телевизиски настап бил една недела пред нејзината смрт на ТВ шоуто на Симон Мајевски.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]