Прејди на содржината

Хазелгрунд

Координати: 50°40′01″N 10°33′12″E / 50.666944° СГШ; 10.553333° ИГД / 50.666944; 10.553333
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хазелгрунд (германски: Haselgrund) — поранешна општинска заедница во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Фирнау. Била распуштена во јануари 2019 година.

Општинската заедница Хазелгрунд се состоела од следниве општини:

  1. Алтерсбах
  2. Бермбах
  3. Обершенау
  4. Ротероде
  5. Шпрингштиле
  6. Унтершенау
  7. Фирнау

50°40′01″N 10°33′12″E / 50.666944° СГШ; 10.553333° ИГД / 50.666944; 10.553333