Прејди на содржината

Обершенау

Координати: 50°43′0″N 10°37′0″E / 50.71667° СГШ; 10.61667° ИГД / 50.71667; 10.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обершенау
Место во Штајнбах-Халенберг
Поглед на Обершенау
Поглед на Обершенау
Поглед на Обершенау
Грб на Обершенау
Обершенау во рамките на Германија
Обершенау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Штајнбах-Халенберг
Основни податоци
Површина 16,12 км2
Надм. височина 520 м
Население 783  (31 декември 2017)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98587
Повик. бр. 036847
Портал www.oberschoenau.de
Координати 50°43′0″N 10°37′0″E / 50.71667° СГШ; 10.61667° ИГД / 50.71667; 10.61667

Обершенау (германски: Oberschönau) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штајнбах-Халенберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Обершенау е признато покраинско место за одмор, сместено во Тириншката Шума. Се наоѓа во долината на Шенау.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]