Прејди на содржината

Алтерсбах

Координати: 50°42′0″N 10°31′59″E / 50.70000° СГШ; 10.53306° ИГД / 50.70000; 10.53306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтерсбах
Место во Штајнбах-Халенберг
Поглед на Алтерсбах
Поглед на Алтерсбах
Поглед на Алтерсбах
Алтерсбах во рамките на Германија
Алтерсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Штајнбах-Халенберг
Основни податоци
Површина 3,15 км2
Надм. височина 483 м
Население 446  (31 декември 2017)
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98587
Повик. бр. 036847
Портал www.altersbach.net
Координати 50°42′0″N 10°31′59″E / 50.70000° СГШ; 10.53306° ИГД / 50.70000; 10.53306

Алтерсбах (германски: Altersbach) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штајнбах-Халенберг.

Географија

[уреди | уреди извор]

Алтерсбах се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]