Прејди на содржината

Бермбах

Координати: 50°40′0″N 10°37′0″E / 50.66667° СГШ; 10.61667° ИГД / 50.66667; 10.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бермбах
Место во Штајнбах-Халенберг
Црквата во Бермбах
Црквата во Бермбах
Црквата во Бермбах
Бермбах во рамките на Германија
Бермбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Штајнбах-Халенберг
Основни податоци
Површина 6,27 км2
Надм. височина 510 м
Население 504  (31 декември 2017)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98587
Повик. бр. 036847
Портал www.bermbach.info
Координати 50°40′0″N 10°37′0″E / 50.66667° СГШ; 10.61667° ИГД / 50.66667; 10.61667

Бермбах (германски: Bermbach) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штајнбах-Халенберг.

Географија

[уреди | уреди извор]

Бермбах се наоѓа во долина на Дирен Хазел.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]