Ротероде

Координати: 50°42′40″N 10°33′6″E / 50.71111° СГШ; 10.55167° ИГД / 50.71111; 10.55167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротероде
Место во Штајнбах-Халенберг
Поглед на Ротероде
Поглед на Ротероде
Поглед на Ротероде
Ротероде во рамките на Германија
Ротероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Штајнбах-Халенберг
Основни податоци
Површина 6,74 км2
Надм. височина 550 м
Население 702  (31 декември 2017)
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98587
Повик. бр. 036847
Координати 50°42′40″N 10°33′6″E / 50.71111° СГШ; 10.55167° ИГД / 50.71111; 10.55167

Ротероде (германски: Rotterode) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штајнбах-Халенберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Ротероде се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]