Прејди на содржината

Унтершенау

Координати: 50°43′0″N 10°34′59″E / 50.71667° СГШ; 10.58306° ИГД / 50.71667; 10.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтершенау
Место во Штајнбах-Халенберг
Црквата во Унтершенау
Црквата во Унтершенау
Црквата во Унтершенау
Унтершенау во рамките на Германија
Унтершенау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Штајнбах-Халенберг
Основни податоци
Површина 5,9 км2
Надм. височина 490 м
Население 485  (31 декември 2006)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98587
Повик. бр. 036847
Координати 50°43′0″N 10°34′59″E / 50.71667° СГШ; 10.58306° ИГД / 50.71667; 10.58306

Унтершенау (германски: Unterschönau) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штајнбах-Халенберг.

Географија

[уреди | уреди извор]

Унтершенау се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]