Фридрих де ла Мот Фуке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фридрих Хајнрих Карл де ла Мот, Барон Фуке (12 февруари 177723 јануари 1843) бил германски писател од романтистичкото движење, автор на неколку фантастични новели и романи, од кои особено се истакнува „Ундина“, издадена во 1811 година, до денес еден од најшармантните примероци на German Märchen (Германски саги) — жанр популарен во овој период.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]