Ундина (новела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења, погл. Ундина (појаснување)
Корица на „Ундина“

Ундинановела (краток роман) на Фридрих де ла Мот Фуке која ја обработува приказната за водната нимфа Ундина, за витезот Хулдебранд во обид да добие душа. Новелата е пример на рана германска романтика и е преведенa на неколку светски јазици. Послужила како инспирација за две опери во романтизмот, компонирани од страна на Ернст Теодор Амадеус Хофман и Алберт Лорцинг.

Изданието е илустрирано од Артур Ракман.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]