Фрауенвалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрауенвалд
Место во Илменау
Поглед кон Фрауенвалд
Поглед кон Фрауенвалд
Поглед кон Фрауенвалд
Грб на Фрауенвалд
Фрауенвалд во рамките на Германија
Фрауенвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Илменау
Основни податоци
Површина 19,14 км2
Надм. височина 750 м
Население 967  (31 декември 2018)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98711
Повик. бр. 036782
Координати 50°34′52″N 10°51′35″E / 50.58111° СГШ; 10.85972° ИГД / 50.58111; 10.85972Координати: 50°34′52″N 10°51′35″E / 50.58111° СГШ; 10.85972° ИГД / 50.58111; 10.85972

Фрауенвалд (германски: Frauenwald) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Илменау.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фрауенвалд се наоѓа помеѓу долините на Нае и Шлојзе на височина над 700 метри, околу два километри јужно од Ренштајг. Местото е село растегнато во должина од два километри. Највисока точка во местото е Гросе Ризенхаупт (764 метри).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Два километри северно до главното место се наоѓа местото Алцуна.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Фрауенвалд се граничи од север надесно Илменау, Гросбрајтенбах, Шлојзегрунд, Шлојзинген и Зул.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]