Француска Северна Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Француска Северна Африка (француски: Afrique française du Nord) — федерација на француски колонијални територии во Магреб, која ги зазимала териториите на денешните суверени земји Мароко, Алжир и Тунис.

Почетокот на француската колонизација на Северна Африка започнало во 1830 година кога Франција влегла во редица вооружени конфликти чија цел била максимално искористување на ова историско-географска област и ова продолжило скоро до крајот на 19 век.

Во 1848 година Алжир бил прогласен за територија под суверенитетот на Франција.[1], и бил поделен на оддели на чело со префекти, а на чело на целата територија на Алжир бил доделен француски генерал-гувернер.

Франција го освоил Тунис во 1881 година, принудувајќи го локалниот туниски бег да потпише договор на 12 мај 1881 година според кој де факто територијата на Тунис станува француски протекторат[2].

Формалното воспоставување на француски протекторат во Мароко датира од 30 март 1912 година, по двете Марокански кризи.

Француското управување во Магреб продолжило од 1830 година до 2 јули 1962 година, кога Алжир стекнал независност[3].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. J. D. Fage, Roland Anthony Oliver, The Cambridge History of Africa, vol. 6 (1985), p. 159
  2. William E. Watson, Tricolor and Crescent: France and the Islamic World (2003), p. 28
  3. Serge Berstein, The Republic of de Gaulle 1958-1969 (1993), p. 54
  4. http://www.minefe.gouv.fr/fonds_documentaire/notes_bleues/nbb/nbb270/entente_cordiale.pdf

Надворешни врски[уреди | уреди извор]