Француско Мароко

Од Википедија — слободната енциклопедија
French protectorate in Morocco
Protectorat français au Maroc
حماية فرنسا في المغرب
Протекторат

1912–1955

Flag[1]
Merchant flag

Химна
La Marseillaise
Cherifian Anthem
Местоположба на Француско Мароко
Главен град Rabat
Јазици феанцуски, арапски
Вероисповед христијанство
ислам
јудаизам
Државно уредување Протекторат
Историски период Меѓувоен период
 -  Договор од Фез 30 март 1912
 -  независност 7 април[2] 1956

Француски Протекторат Мароко (француски: Protectorat français au Maroc, арапски: حماية فرنسا في المغرب‎‎ ) — француска колонијална територија во федерацијата на Француска Северна Африка во периодот од 1912 до 1955 година. Земјата се наоѓала на територијата на денешеш Мароко.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bulletin officiel de l'Empire chérifien : Protectorat de la République française au Maroc, Rabat, vol. 4, no 162, november 29th 1915, p. 838 [1]
  2. http://www.maroc.ma/en/content/national-holidays-religious-holidays