Унштрут-Хајних (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Унштрут-Хајних (германски: Unstrut-Hainich) е општинска заедница во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Гросенготерн.

Општинската заедница Унштрут-Хајних се состои од следниве општини:

  1. Алтенготерн
  2. Флархајм
  3. Гросенготерн
  4. Херолдисхаузен
  5. Милферштет
  6. Шенштет
  7. Веберштет

Координати: 51°07′59″ СГШ; 10°34′01″ ИГД / 51.133° СГШ; 10.567° ИГД / 51.133; 10.567