Флархајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флархајм
Место во Унштрут-Хајних
Поглед на Флархајм
Поглед на Флархајм
Флархајм is located in Германија
Флархајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Унштрут-Хајних
Основни податоци
Површина 11,86 км2
Надм. височина 216 м
Население 417  (31 декември 2017)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 036028
Портал www.flarchheim.de
Координати 51°7′0″N 10°28′0″E / 51.11667° N; 10.46667° E / 51.11667; 10.46667Координати: 51°7′0″N 10°28′0″E / 51.11667° N; 10.46667° E / 51.11667; 10.46667

Флархајм (германски: Flarchheim) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Унштрут-Хајних.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Флархајм се наоѓа во близина на ридскиот масив Хајних.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]