Херолдисхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херолдисхаузен
Место во Унштрут-Хајних
Улица низ Херолдисхаузен
Улица низ Херолдисхаузен
Херолдисхаузен is located in Германија
Херолдисхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Унштрут-Хајних
Основни податоци
Површина 3,21 км2
Надм. височина 198 м
Население 192  (31 декември 2017)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99991
Повик. бр. 036022
Портал www.vg-unstrut-hainich.de
Координати 51°7′59″N 10°31′0″E / 51.13306° N; 10.51667° E / 51.13306; 10.51667Координати: 51°7′59″N 10°31′0″E / 51.13306° N; 10.51667° E / 51.13306; 10.51667

Херолдисхаузен (германски: Heroldishausen) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Унштрут-Хајних.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]