Гросенготерн

Координати: 51°8′59″N 10°34′59″E / 51.14972° СГШ; 10.58306° ИГД / 51.14972; 10.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенготерн
Место во Унштрут-Хајних
Општинското собрание на Гросенготерн
Општинското собрание на Гросенготерн
Општинското собрание на Гросенготерн
Грб на Гросенготерн
Гросенготерн во рамките на Германија
Гросенготерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Унштрут-Хајних
Основни податоци
Површина 19,34 км2
Надм. височина 182 м
Население 2.286  (31 декември 2017)
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99991
Повик. бр. 036022
Портал Гросенготерн
Координати 51°8′59″N 10°34′59″E / 51.14972° СГШ; 10.58306° ИГД / 51.14972; 10.58306

Гросенготерн (германски: Großengottern) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Унштрут-Хајних.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Алтенготерн се наоѓа во северниот дел на Тириншката Котлина, помеѓу градови Бад Лангензалца и Милхаузен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]