Веберштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Веберштет
Место во Унштрут-Хајних
Селската црква
Селската црква
Веберштет is located in Германија
Веберштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Унштрут-Хајних
Основни податоци
Површина 18,36 км2
Надм. височина 225 м
Население 597  (31 декември 2017)
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036022
Портал vg-unstrut-hainich.de
Координати 51°6′0″N 10°30′0″E / 51.10000° N; 10.50000° E / 51.10000; 10.50000Координати: 51°6′0″N 10°30′0″E / 51.10000° N; 10.50000° E / 51.10000; 10.50000

Веберштет (германски: Weberstedt) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Унштрут-Хајних.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Веберштет се наоѓа на источната страна од националниот парк Хајних.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]