Алтенготерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтенготерн
Место во Унштрут-Хајних
Замок Алтенготерн (2010 г.)
Замок Алтенготерн (2010 г.)
Алтенготерн is located in Германија
Алтенготерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Унштрут-Хајних
Основни податоци
Површина 18,33 км2
Надм. височина 175 м
Население 1.017  (31 декември 2017)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99991
Повик. бр. 036022
Координати 51°10′0″N 10°34′0″E / 51.16667° N; 10.56667° E / 51.16667; 10.56667Координати: 51°10′0″N 10°34′0″E / 51.16667° N; 10.56667° E / 51.16667; 10.56667

Алтенготерн (германски: Altengottern) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Унштрут-Хајних.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Алтенготерн се наоѓа на реката Унштрут, помеѓу Милхаузен и Бад Лангензалца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]