Милферштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милферштет
Место во Унштрут-Хајних
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Милферштет во рамките на Германија
Милферштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Унштрут-Хајних
Основни податоци
Површина 23,24 км2
Надм. височина 220 м
Население 681  (31 декември 2017)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036022
Портал www.muelverstedt.net
Координати 51°7′0″N 10°30′0″E / 51.11667° СГШ; 10.50000° ИГД / 51.11667; 10.50000Координати: 51°7′0″N 10°30′0″E / 51.11667° СГШ; 10.50000° ИГД / 51.11667; 10.50000

Милферштет (германски: Mülverstedt) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Унштрут-Хајних.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Милферштет се наоѓа во западниот дел на Тириншката Котлина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]