Трол (аеродром)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трол
Баслер BT-67 на аеродромот
Општо
Аеродромски видПриватен
СопственикНорвешки Поларен Институт
Служи заТрол
Земја на Кралицата Мод
Антарктик
Јазол заDronning Maud Land Air Network
Надм. височина1.220 м / 4.002 ст
Координати71°57′19″ S; 2°28′03″ E / 71.955389° ЈГШ; 2.467397° ИГД / -71.955389; 2.467397Координати: 71°57′19″ S; 2°28′03″ E / 71.955389° ЈГШ; 2.467397° ИГД / -71.955389; 2.467397
Карта
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Писта
Правец Должина Површина
м ст
7/25 3.206 9.927 Син мраз


Аеродромот Трол (IATA: QATICAO: ENOE) — авионска патека која се наоѓа на 6.8 километри од истражувачката станица Трол на Брегот на Принцезата Марта во Земја на Кралицата Мод, Антарктик. Аеродромот е во сопственост и е управуван од Норвешкиот Поларен Институт. Се состои од 3.300 х 100 метри писта на глацијалниот син мраз на ледената покривка на Антарктикот. Аеродромот се наоѓа на 1.232 километри над средното ниво на морето и е 235 километри од брегот.

Аеродромот бил отворен во 2005 година и служи како центар на копнената воздушна мрежа Dronning Maud (DROMLAN), мултинационална соработка за користење на Трол како центар за цела година за да се обезбеди интерконтинентален сообраќај до Антарктикот и понатаму до различни истражувачки станици кои користат авиони погодни за операции меѓу Антарктикот. Интерконтиненталните летови вообичаено оперираат од меѓународниот аеродром во Кејптаун со користење на авиони со долг дострел Илушин 76, Ц-130 Херкулес, П-3 Орион, Боинг 767 и слични авиони со долг дострел. Услугите за хранење на друга истражувачка станица обично се вршат или со авиони Баслер БТ-67, авиони Де Хавиланд ДХЦ-6/300 Твин Отер и авиони и хеликоптери Дорниер До-228.

Објекти[уреди | уреди извор]

Аеродромот Трол се наоѓа на 6.8 километри од истоимената истражувачка станица на Брегот на Принцезата Марта во Земја на Кралицата Мод, Антарктик. Аеродромот е во сопственост и управуван од Норвешкиот Поларен Институт и се состои од 3.300 х 100 метри писта на глацијалниот син мраз на ледената покривка на Антарктикот. Ова овозможува да се користи од било кој авион кој служи на Антарктикот.[3] Не постои Инструментен систем за слетување - ILS, наместо тоа важат правилата за визуелен лет - VFR. Нема згради или градби на пистата, иако некои услуги се обезбедуваат од истражувачката станица. Управувањето со земја, вклучително и снабдувањето со гориво на Jet A-1, го обезбедува екипажот во Трол.[4] Екипажот, исто така, обезбедува услуги како што се противпожарна и спасувачка служба, комуникации и ноќевање во Трол за персоналот кој би бил заглавен поради лошите временски услови.[5] Аеродромот мора да го следи Протоколот за заштита на животната средина кон Антарктичкиот договор. Ова вклучува складирање на целото гориво во буриња и големи резервоари поставени на специјални душеци кои апсорбираат течности, за да се избегне излевање. Има и опрема и планови за справување со излевањата, доколку се случат. Целиот отпад се транспортира надвор од Антарктикот.[6]

Аеродромот има студена и сува клима, се наоѓа во пустина. Годишната средна температура е −25 °C (−13 °F), при што летната температура може да достигне околу 0 °C (32 °F) и најниска во текот на зимата на −50 °C (−58 °F). Невремето, кое може да се случи во текот на годината, повремено може да ја оневозможи активноста на отворено. Бидејќи се наоѓа јужно од Јужниот Поларник, Трол има полноќно сонце во лето и поларна ноќ во зима.

Сервис[уреди | уреди извор]

Проектот за копнена воздушна мрежа Dronning Maud (DROMLAN) е координиран проект помеѓу единаесет земји со бази во Земјата на Кралицата Мод (норвешки: Dronning Maud Land) да се создаде координирана логистичка услуга за да се намалат трошоците. Земјите-учеснички се Белгија, Финска, Германија, Индија, Јапонија, Холандија, Норвешка, Русија, Јужна Африка, Шведска и Обединетото Кралство. Услугите се вршат со користење на руски Илушин 76, норвешки и шведски авиони C-130 Херкулес и норвешките P-3 Орион, исто така повремено посетени од други типови авиони [7] Летовите се вршат од меѓународниот аеродром Кејптаун, со време на лет до девет часа за авионот Херкулес,[8] и пет и пол часа за Ил-76.[9]

Услугите за снабдување со други истражувачки станици се управувани од два Баслер BT-67 (тип претворен DC-3/C-47), управувани од јужноафриканската компанија Меѓународен центар за логистика на Антарктикот или други оператори.[8] Услугите се оперирани до Абоа (Финска), Купола Ф (Јапонија), Халеј (Обединето Кралство), Конен (Германија), Мајтри(Индија), Нејмајер I (Германија), Новолазаревскаја (Русија), Принцеза Елизабета (Белгија), ЈАНАЕ IV (Јужна Африка), Шоа (Јапонија), Тор (Норвешка) и Васа (Шведска).[10] Во сезоната 2007-2008, 720 луѓе биле транспортирани до Антарктикот преку ДРОМЛАН.[7] Аеродромот не е отворен за комерцијални или други приватни летови.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на планирањето на Трол, кој бил отворен во 1990 година, било одлучено станицата да биде поставена на таква местоположба што ќе и овозможи да има воздушна патека за операции во текот на целата година. Јутулсесен бил избран за локација, делумно затоа што обезбедува основен нунатак за истражувачката станица и во исто време е блиску до синиот мраз за пистата.[11] Во тоа време, целиот товар и патниците до Трол требало или да се превезат со брод или да се превезат преку аеродромот во руската база Новолазаревскаја или Хенриксенскјера.[9]

Во доцните 1990-ти, Норвешкиот Поларен Институт презел иницијатива за основање на DROMLAN во соработка со единаесет други земји кои работат на истражувачки капацитети во Земјата на Кралицата Мод. На 5 јануари 2001 година, бил направен пробен лет со претставници од осум земји до Новолазаревскаја. Оттаму, DHC-6/300 Твин Отер, Балсер BT-67 и хеликоптер биле користени за дистрибуција на екипажот и залихите до различните бази. Покрај евалуацијата на аеродромот во Новолазаревскаја, била извршена евалуација во Трол во јануари 2002 година. Моделот на центар бил користен во текот на летото 2001 и 2002 година, управуван од јужноафриканската компанија „Меѓународен центар за логистика на Антарктикот“.[12]

За да изгради постојан аеродром во Трол, Норвешкиот Поларен Институт купил уред за чистење снег и возило со дувалка за снег, рамно лежиште и машина за сечење мраз. Работите биле организирани со ласерски систем за глобално позиционирање на копно. Во текот на сезоната 2002 година, 2,500 метри писта била изградена. Ова вклучувало отстранување на површинските карпи и пополнување на сите процепи. Изградбата вклучувала и неопходни копнени објекти, како што се служба за пожар и спасување, комуникации, копнено ракување и капацитети за ноќевање во Трол за персонал кој би можел да биде заглавен поради лошите временски услови.[5] Изградбата опфатила преместување на 70.000 кубни метри од мраз и снег.

Аеродромот Трол бил отворен на 11 февруари 2005 година од страна на кралицата Соња од Норвешка [13] и новата истражувачка станица следниот ден.[14][15] Најпрво за услугите се користеле авиони Антонов Ан-2, ДХЦ-6/300 Твин Отерс, Дорниер 228 и помали авиони.[7] Подоцна, два Баслер BT-67, управувани од „Меѓународен центар за логистика на Антарктикот“, биле пуштени во употреба. Соработката резултирала со достапност на поголеми авиони посоодветни за истражување, преку координирани операции за пребарување и спасување меѓу земјите учеснички. На 19 јануари 2008 година, аеродромот го посетил норвешкиот премиер Јенс Столтенберг.[8]

Авиокомпании и дестинации[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Кралски Воздухопловни СилиВилкинс
ИсландерМеѓународен аеродром Кејптаун[16]
СмартвингсАеродром Осло-Гардермоен
Hi FlyМеѓународен аеродром Кејптаун

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. AIP Norway GEN 2.4 - 4
 2. „Troll Airfield“. Airport Nav Finder. Посетено на October 17, 2018.
 3. Solholm, Rolleiv (1 February 2003). „New Norwegian air field in the Antarctic“. The Norway Post. Архивирано од изворникот на 7 August 2011. Посетено на 23 May 2010.
 4. „Antarktis, Troll Runway“. Norske Flyplasser. Архивирано од изворникот на 27 September 2007. Посетено на 23 May 2010.
 5. 5,0 5,1 Kyvik et.al (2008): 173
 6. Jaklin, Gunn Sissel; Njåstad, Birgit. „The environment at Troll“. Norwegian Polar Institute. Архивирано од изворникот на 18 July 2011. Посетено на 23 May 2010.
 7. 7,0 7,1 7,2 Kyvik et.al (2008): 175
 8. 8,0 8,1 8,2 Kyvik et.al (2008): 177
 9. 9,0 9,1 Kyvik et.al (2008): 167
 10. Kyvik et.al (2008): 176
 11. Kyvik et.al (2008): 169
 12. Kyvik et.al (2008): 172
 13. Kyvik et.al (2008): 153
 14. Kyvik et.al (2008): 155
 15. „The Norwegian Troll station in the Antarctic opened“. Norwegian Institute for Air Research. Архивирано од изворникот на 17 May 2011. Посетено на 23 May 2010.
 16. „Icelandair flies to Antarctica“. Icelandair. Посетено на 19 May 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Надворешни слики
Image of Troll Airfield
Aircraft landing at Troll
Ilyushin Il-76 at Troll