Тркачки спортови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финиш во трките

Во спортот, трките означуваат конкуренција на брзина, околу објективен критериум, обично време или одредена точка. Натпреварувачите во трката се обидуваат да ја завршат зададената задача во најкраток временски период. Вообичаено ова вклучува далечина, но може да биде било која друга задача која вклучува брзина за да се постигне одредена цел.

Трка со автомобили

Раната евиденција за трките е евидетнира на керамика од Стара Грција, која прикажува мажо кои и се борат за првото место. А трката на кочии е опишана во Илијада.

Трка со велосипеди

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Зборот „трка“ доаѓа од старонордиски јазик[1]. Овој нордиски збор пристигнал во Франција за време на нападот на Нормандија и го дал зборот „раз“, што значи „брза вода“. Зборот трка исто така може да значи „натпревар во брзина[2].

Трката[3] и нејзиното име често се поврзуваат со местото на потекло, превозните средства и растојанието од трката. Пример за ова е Dakar Rally или Атинскиот маратон.

Трка со коњи

Облици[уреди | уреди извор]

Трчање до одредена точка е најосновната форма на трка, но трките може да се вршат во возило , како што се трките со брод или чамец, автомобил, Велосипедски трки, воздушни трки, како и трки со животно, како што се трките со коњи или кучиња. Трките, исто така, може да се изведуваат со други начини на транспорт, како што се скиите или скејт. Други форми на движење се пливањето или пешачењето.

Ориентиални трки, се оние кои додаваат дополнителна задача, која опфаќа користење на мапа и компас за придвижување од точка до точка на разновиден и обично непознат терен.

Трката, исто така, може да вклучи било која друга цел како на пример натпревар во јадење. Вообичаена трка која вклучува јадење е трката, каде што натпреварувачите се обидуваат што повеќе топли кучиња од другите тркачи.

Пливање[уреди | уреди извор]

Една форма на трка е пливањето. Постојат бројни начини како да се извршуваат овие трки: градно, фристајл, пеперутка и грб. Во тркачката форма на пливање постојат многу правила кои натпреварувачите мора да ги следат за правично да се натпреваруваат.

Фристајл - Во слободен стил, тркачите започнуваат на почеток на блок и можат да вршат или отворен пресврт (кога пливачот само се врти во другата насока во водата на истата рамнина) или со превртување.

Градно движење- За градното движење, сите екстремитети мора да се движат во слично движење во исто време, останувајќи под вода поголемиот дел од трката со тркачите глави се бомбардираат нагоре и надолу за воздух. За секој удар на рака им е дозволено само еден удар од нозе.

Пеперутка - Трките кои се наречени "пеперутки", започнуваат со напредно нуркање и по секој круг, тркачот мора да го допре ѕидот со двете раце во исто време. По завршувањето тие мора да направат делфински клоци и да дозволат нивната глава да ја скршат површината на водата во првите 15 метри.

Грбни- Грбните трки често се сметаат за преоден стил. Овие трки почнуваат со пливачите веќе во водата и тие мора да продолжат да бидат на грб во текот на времетраењето на трката. Ако ги движат рамениците повеќе од 90 степени, тие ќе бидат дисквалификувани од трката.

Автомоблиски трки[уреди | уреди извор]

Постојат многу различни типови трки во автомобилската област, како што се НАСКАР, ФИА Светско првенство за издржливост, трки со влечење и Формула 1. Додека сите овие се автомоблиски трки, специфичните правила, регулативи и теми се уникатни за секоја серија.

- НАСКАР е можеби најпрепознатливата форма на трка, особено во САД. Автомобилите што се користат се генерално аналогни. Тркачките патеки ја земаат општата форма на овал и се движат спротивно од стрелките на часовникот така што секој круг е лево.

- Формула Еден е серија на отворени трки на формула автомобилите, како и Формула 1 автомобилите, кој се најбрзо регулирани автомобили кој можат да се возат на тркатата на патека, поради многу високата количина на сила има и механичка контрола.

- Трките со влечење се мошне варијабилна форма на трки во која два автомобили или мотоцикли се обидуваат да го поминат финишот пред другите. Најчеста форма е трката во четврт-километар.

Уметничко лизгање[уреди | уреди извор]

Уметничкото лизгање се изведува на мраз и обично се прави преку Олимписките игри или други големи организации што се занимаваат со зимски спортови. Постојат многу фактори кои одат во фер, правилна и безбедна мраз трка.

Пред почетокот на тркатата, тркачите се повикуваат и тие мора да се појават на почетната линија во даденото време или нема да им биде дозволено да се тркаат. Кога се на почетната линија, тие мора да му пристапат на линијата која вели "подготвена", но во ниту еден момент не ја допирајте линијата со својот скејт или со било кој друг дел од телото додека пиштолот не биде снимен.

Погрешно поаѓање за време на трката се случува, ако тркачот ја тргне почетната линија пред да каже дали е подготвен или ако ја напушти почетната линија пред да биде снимен пиштолот, тогаш тие ќе добијат погрешен старт. На прво место им се дава предупредување. но ако повторно погрешат, тогаш тркачот ќе биде дисквалификуван од трката.

Crossovers - За време на трката, секој тркач мора да ги смени патеките еднаш во текот на секој круг. Ова се должи на фактот дека внатрешното растојание е пократко од надворешната јамка, па затоа е фер да се префрлат на секој круг.

Shortcuts - за време на вртењето на тркачите, тие не смеат да ја преминуваат внатрешната линија, бидејќи ќе го смалат растојанието, иако тоа не е големо растојание, тоа сепак ќе се влиае врз завршните времиња.

На финишот - кога тркачите се приближуваат до финишот, единствениот начин да ја завршат трката е кога врвот на нивниот скејт ја преминува целта.

Спринт завршување[уреди | уреди извор]

Спринт завршувањата е тркачки тактика која се користи во многу форми на трки, каде што конкурент забрзува кон најголема можна брзина во завршната фаза на трката. Оваа тактика најчесто се поврзува со долгите форми на трчање и велосипедизмот, кои често содржат големи групи на натпреварувачи кои трчаат со побавно темпо во поголем дел од трката. Тактиката се потпира врз задржување на поголеми енергетски енергетски резерви од вашиот противник до последниот дел од трката за да може да тркачот прв да стигне до крајната точка.

"Патеките и полињата" кој опфаќаат растојанија од 1500 метри често содржат спринт завршетоци. Тие исто така можат да се најдат во [[cross тие исто така можат да се најдат и во маратонот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Online Etymology Dictionary“. Online Etymology Dictionary. Посетено на 28 June 2010.
  2. „Race“. Online Etymology Dictionary. Посетено на July 13, 2012.
  3. „The Racing Apk - The Best Racing Mod Apk“. The Racing Apk (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-11-09. Посетено на 2020-11-08.