Терористички напад во Барселона (2017)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терористички напад во Барселона 2017
Лас Рамблас, местото на несреќата, фотографирано во 2011
Место Лас Рамблас, Барселона, Каталонија, Шпанија
Координати 41°22′53″ СГШ 2°10′23″ ИГД / 
Датум 17 август 2017
16:57 ЦЕСТ (УТЦ +2)
Цел пешаци
Вид на напад напад со моторно возило
Употребено оружје комбе
Мртви 14 (+6) (1 во поврзани настани)
Повредени 100+ (25 во поврзани настани)
Број 8 [1]

На 17 август 2017, се случил терористички напад со комбе кое влетало во толпа луѓе на улицата Лас Рамблас во Барселона, Шпанија. Нападот резултирал со 13 жртви и стотици повредени. [2][3]

Полицијата соопшти дека се уапсени двајца мажи кои биле поврзани со нападот, додека уште еден маж бил убиен во престрелка со полицијата. [4]

ИСИС ја презеде одговорноста за нападот преку нивната новинска агенција.[5] Во терористичкиот напад е повреден и еден македонец кој е вон животна опасност. Повредениот бил во непосредна близина на нападот и се здобил со скршеница на зглобот на ногата. [6]

Останати напади[уреди | уреди извор]

Ден пред и после експлозијата се случиле уште два напади кои полицијата ги поврза со нападот во Барселона на 17 август.

Експлозија во Алканар[уреди | уреди извор]

На 16 август, ден пред нападот во Барселона, експлозија уништила една куќа во Алканар и оштетила неколку други во соседството, убивајќи една жена и повредувајќи шест луѓе. Полицијата првично известила дека се работи за несреќа но потоа случајот го поврзале со нападот во Барселона. Маж од Мароко бил повреден во експлозијата и одвезен до болница, каде деновиве ќе биде испитан од страна на полицијата. Во куќата биле пронајдени дваесет канистри на бутан и пропан.[7]

Напад во Камбрилс[уреди | уреди извор]

Утрината на 18 август во Камбрилс, автомобил влетал во толпа пешаци. Полицијата застрелала и убила четворица осомничени терористи, а петтиот подлегнал на повредите некое време подоцна. Терористите биле поврзани со нападот во Барселона. [8] Некои од нив носеле лажни појаси со експлозиви.[9] Еден цивил бил убиен а шестмина други биле повредени, вклучувајќи и турист од Куба и еден полициски службеник.[10][11]

Жртви[уреди | уреди извор]

Жртви по националност
Државјанство Жртви Повредени
 Германија[12] 3 13
 Шпанија[13] 3 непознато
 Италија[14] 2 3
 Белгија[15] 1 2
 Португалија[16] 1 0
 Франција[17] 0 26
 Куба[18] 0 5
 Филипини[19] 0 4
 Австралија[12] 0 4
 Грција[20] 0 3
 Романија[21] 0 3
 Холандија[22] 0 3
 Аргентина 0 2
 Тајван[23] 0 2
 Данска[24] 0 2
 Македонија[25] 0 1
 Венецуела[26] 0 1
 Перу 0 1
 Хонгконг[22] 0 1
 Русија[27] 0 1
 Ирска[18] 0 1
 САД[22] 0 1
 Колумбија[28] 0 1
 Унгарија[29] 0 1
 Србија[30] 0 1
 Турција[31] 0 1
 Израел[32] 0 1
непознато 6 20
вкупно 16 ~130

Вкупно 16 луѓе (13 во нападот на Лас Рамблас, 1 во Алканар, 1 во Камбрилс и 1 прободен до смрт од напаѓачите) се убиени и 100 повредени (15 со посериозни повреди) од 34 националности во трите терористички напади.[33]


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Slawson, Nicola; Topping, Alexandra (17 август 2017). „Barcelona attack: van driver still on the run, police say – latest updates“. https://www.theguardian.com/world/live/2017/aug/17/barcelona-attack-van-driven-into-crowd-in-las-ramblas-district. 
 2. „At least 13 dead in van crash in Barcelona city center: media“. 17 август 2017. https://www.reuters.com/article/us-spain-barcelona-victims-idUSKCN1AX24P. 
 3. „LIVE: 13 killed and 50 injured in Barcelona attack“. http://news.sky.com/story/live-van-ploughs-into-crowd-in-barcelona-10992730. посет. 17 август 2017 г. 
 4. „Barcelona: 13 killed as van rams crowds in Las Ramblas“. 17 август 2017. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-40965581. посет. 17 август 2017 г. 
 5. Van crashes into dozens of people in Barcelona: police“ (посет. 17 август 2017 г).
 6. Еден повреден македонски државјанин во нападот во Барселона
 7. Alexander, Harriet. „Massive explosion at Alcanar house on Wednesday night linked to Barcelona terror attack“. The Telegraph. http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/17/massive-explosion-alcanar-house-wednesday-night-linked-barcelona/. посет. 17 август 2017 г. 
 8. „Spain attacks: Suspects shot dead in Cambrils after van-ramming“. 18 август 2017. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-40971004. 
 9. „Explosive belts worn by Cambrils attackers were fake - Catalan regional head“. 18 август 2017. https://www.reuters.com/article/spain-barcelona-explosives-idUSE8N1IQ00S. 
 10. „Tiroteo en Cambrils tras el atentado en Barcelona“. http://www.lavanguardia.com/sucesos/20170818/43622086026/cambrils-atentado-barcelona.html. 
 11. „Police in Cambrils, south of Barcelona, kill 5 terrorism suspects accused of plotting attack“. Global News. http://globalnews.ca/news/3679081/cambrils-terrorists-killed-by-catalan-police/. 
 12. 12,0 12,1 „Barcelona attack victims: Seven-year-old boy missing as 13 reported dead“. http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/17/victims-las-ramblas-terror-attack/. посет. 18 август 2017 г. 
 13. „Un nen i un veí de Rubí, entre les 14 víctimes mortals dels atacs a la Rambla i Cambrils“. 18 август 2017. http://www.ccma.cat/324/un-nen-i-un-home-de-rubi-entre-les-13-victimes-mortals-de-latemptat-de-la-rambla/noticia/2804736/. посет. 18 август 2017 г. 
 14. „Attentato a Barcellona: morto un milanese di 35 anni, era in vacanza con la moglie e i figli“. http://www.milanotoday.it/cronaca/bruno-gulotta-morto.html. посет. 18 август 2017 г. 
 15. „Attaque terroriste à Barcelone : un Belge parmi les victimes“ (на french). Le Soir. 17 август 2017. http://www.lesoir.be/109695/article/2017-08-17/attaque-terroriste-barcelone-un-belge-parmi-les-victimes. 
 16. „Portuguese woman dies in Barcelona attack, another missing“ (на french). 17 август 2017. http://theportugalnews.com/news/portuguese-woman-dies-in-barcelona-attack-another-missing/42911. 
 17. „Attentat de Barcelone : 26 Français blessés dans l'attaque“. http://www.ledauphine.com/france-monde/2017/08/19/attentat-de-barcelone-nouvelle-attaque-terroriste-a-cambrils. посет. 18 август 2017 г. 
 18. 18,0 18,1 (now), Matthew Weaver; Rawlinson, Kevin; (earlier), Claire Phipps (18 август 2017). „Barcelona attack: 18-year-old identified as suspected van driver – latest updates“. https://www.theguardian.com/world/live/2017/aug/18/barcelona-cambrils-terror-attack-suspects-killed-latest-updates. 
 19. „4 Filipinos injured in Barcelona attack“. http://www.philstar.com/headlines/2017/08/18/1730373/4-filipinos-injured-barcelona-attack. посет. 18 август 2017 г. 
 20. „Greek mother, her two children among the injured in Barcelona van attack“. 17 август 2017. http://www.keeptalkinggreece.com/2017/08/17/greeks-injured-barcelona-attack/. посет. 18 август 2017 г. 
 21. „MAE: Trei români au fost răniți în atacul terorist din Spania“. http://stirileprotv.ro/stiri/international/mae-doi-romani-au-fost-ranic-i-in-atacul-terorist-din-spania.html. посет. 18 август 2017 г. 
 22. 22,0 22,1 22,2 Roy, Eleanor Ainge (18 август 2017). „Barcelona victims: citizens from at least 24 countries among dead and injured“. https://www.theguardian.com/world/2017/aug/18/barcelona-victims-citizens-dozens-countries-among-the-dead-and-injured. посет. 18 август 2017 г. 
 23. News, Taiwan. „2 Taiwanese tourists injured in Barcelona terrorist attack – Taiwan News“. https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3234424. посет. 18 август 2017 г. 
 24. „LIGE NU: Mand blev fundet død på bagsædet af bil – stod terroristerne også bag det?“. http://www.bt.dk/udland/lige-nu-barcelona-terrorister-paa-fri-fod-nu-kobles-tre-forskellige-angreb-sammen. посет. 18 август 2017 г. 
 25. „One Macedonian citizen injured in Barcelona terror attack“. http://www.mia.mk/en/Inside/RenderSingleNews/289/133820264. посет. 18 август 2017 г. 
 26. „Una venezolana entre los heridos del atentadi de Barcelona“. http://elestimulo.com/blog/una-venezolana-entre-los-heridos-del-atentado-de-barcelona/. посет. 18 август 2017 г. 
 27. „Russian Woman Injured in Barcelona Terror Attack - Russian Tourism Agency“ (на english). http://www.https://sputniknews.com/europe/201708181056565780-russian-citizen-barcelona-attack/. 
 28. „Cancillería confirma que hay un colombiano herido en atentado de Barcelona“. http://www.elperiodico.com/es/internacional/20170818/cancilleria-confirma-que-hay-un-colombiano-herido-en-atentado-de-barcelona-6230315. посет. 18 август 2017 г. 
 29. „Barcelonai terror: nincs magyar halálos áldozat, egy magyar nő könnyebben megsérült“ (на hungarian). 24.hu. http://24.hu/kulfold/2017/08/18/barcelonai-terror-nincs-magyar-halalos-aldozat/. посет. 18 август 2017 г. 
 30. „MSP: Državljanka Srbije povređena u napadu u Barseloni“ (на serbian). b92.net. http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=18&nav_category=78&nav_id=1294473/. посет. 18 август 2017 г. 
 31. „Turkish national among Barcelona injured“. Anadolu Agency. http://aa.com.tr/en/europe/turkish-national-among-barcelona-injured/887115. посет. 18 август 2017 г. 
 32. [1]
 33. Barcelona attack: Van driver kills 13, injures 100“, CTV News, 17 август 2017.