Тајните на Марсеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тајните на Марсеј
АвторЕмил Зола
Наслов на
оригиналот
Les Mystères de Marseille
ПреведувачЕдвард Визетели
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
ЖанрНатурализам, психолошки роман
ИздавачHutchinson (Обединето Кралство)
Издадена
1895 година
МедиумПечатено (тврд повез и мек повез)

Тајните на Марсеј (француски: Les Mystères de Marseille) - роман од Емил Зола појавен како серијална приказна во весникот „Le Messager de Provence“ во 1867 година, додека Зола ја пишувал „Тереза Ракен“. Како дело на неговата младост, тоа било исто така нарачано дело во кое Зола го имал својот зачеток. Во него, тој самиот ја виде количината на волја и работа што требал да ги потроши за да се издигне на книжевниот напор на Ругон-Макаровите романи.

Навистина, во овој познат роман, типичен за жанрот во неговите различни и неочекувани пресврти, веќе можеме да го видиме неговиот стил, неговата истакнатост за реалниот живот, неговата огорченост за неправдата и неговата уметност за прикажување на општествените слоеви (богатите, свештенството, девијантните, обичниот човек) како и настаните (револуцијата во 1848 година, епидемијата на колера). Со ова „платно“ како позадина, „[тој има насликано]“ авантура која го одзема здивот, возбудлива приказна за невозможна љубов, која наликува на љубовта кон слободата.

На англиски е преведено е како „The Mysteries of Marseilles“ (1895, Лондон: Hutchinson) и како „The Mysteries of Marseille“ (2008, Њујорк: Mondial), и двата преводи на Едвард Визетели.

Вовед во заплетот[уреди | уреди извор]

Тајните на Марсејја раскажува љубовта на Филип Кајол, сиромашен, ненасловен, републиканец и на младата Бланш де Казалис, внука на Де Казалис, милионер, политичар и семоќник во Марсеј. Братот на Филип, Мариус се посветува на заштита на двајцата љубовници - и младата Бланш се породува пред да влезе во манастир - од гневот на Де Казалис.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]