Ураган (опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ураган - опера од Алфред Бруно од 1901 година, од либретото од Емил Зола.[1]

Снимка[уреди | уреди извор]

  • Жизел Десмутиер, Камил Моран, Берт Монмар, Пјер Џаноти, Надин Сотеро, Оркестер на радио „Лирик“ од Париз, Јуџин Биго, 1957 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Richard Taruskin. „On Russian Music 2008“ - стр. 267. 0520942809. „Бруново-Золовите опери биле Месидор (1897), Ураган (1901), и Детето крал (1905). Ураган била именувана во Москва во руски превод во 1905 година.“