Прејди на содржината

Франсоа Зола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франсоа Зола
Роден(а)Франческо Антонио Џузепе Марија Цола
7 август 1796
Венеција, Венецијанска Република
Починал(а)27 март 1847(1847-03-27) (возр. 50)
Марсеј, Франција
ПочивалиштеГробишта „Свети Петар“, Екс-ан-Прованс, Франција
Занимањеинженер
СопружникЕмили Обер
ДецаЕмил Зола

Франсоа Зола (7 август 1796, Венеција - 27 март 1847, Марсеј) ― француски инженер со италијанско потекло. Тој ја изградил Золовата брана создавајќи го Лак Зола (Езеро Зола) во близина на Ле Толоне во Екс-ан-Прованс.[1]

Зола (првично Франческо Цола) бил италијански инженер со грчко потекло,[2] кој е роден во Венеција во 1795 година и мајка Французинка.[3]

Живеел во Париз со неговата сопруга Емили Обер кога нивниот син, авторот Емил Зола, се родил во 1840 година.[1] Семејството се преселило во Екс-ан-Прованс кога Емил имал три години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Mitterand, Henri (2009). Zola tel qu'en lui-même. Paris: Presses universitaires de France. стр. 171–204. ISBN 9782130570820. Посетено на 6 април 2021 – преку Cairn.info.
  2.  Marzials, Frank Thomas (1911). „Zola, Émile Édouard Charles Antoine“ . Во Chisholm, Hugh (уред.). Encyclopædia Britannica. 28 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 1001.
  3. Sacquin, Michèle; Cabannes, Viviane (2002). Zola et autour d'une oeuvre : Au bonheur des dames. Bibliothèque nationale de France. ISBN 9782717722161.