Поплава (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поплава
АвторЕмил Зола
Наслов на
оригиналот
L'Inondation
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски јазик
Жанркратка приказна
Издадена
1880
МедиумПечатена

Поплава (L'Innondation) е новела од 1880 година од Емил Зола. Дејството на романот е сместено во селото Сент Жори, неколку милји до Гарона од Тулуз, тоа е приказна за семејна трагедија, раскажана од седумдесетгодишниот патријарх Луј Рубје.

Резиме на заговор[уреди | уреди извор]

На еден убав мајски ден, Гарона надојдува, ги руши сите мостови; уништувајќи скоро две илјади куќи; стотици удавени; и оставајќи дваесет илјади гладни до смрт. Новелата го опишува непосредното влијание на оваа поплава врз едно домаќинство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]